Під цією хворобою мають на увазі захворювання запального характеру, що вражає внутрішні стінки трахеї і бронхів. Хвороба супроводжується кашлем і утрудненням дихання. Лікує бронхіт лікар пульмонолог, терапевт або отоларинголог.

Симптоми бронхіту

Ключовим проявом захворювання є кашель. На ранніх стадіях захворювання кашель буде сухою, потім він поступово змінюється на вологий кашель з рясним виділенням ексудату у вигляді мокротиння. Патологічний процес запалення розвивається в слизовій поверхні бронхів, де відбувається набряк тканин. Спочатку набряк слизової поверхні викликає певний дискомфорт, що провокує кашель і утруднене дихання, викликане звуженням просвіту бронхів. Поступово слизова починає виділяти секрет, який стає причиною виділення мокротиння.

Як виявити захворювання гострий бронхіт?

Застудити легеневе дерево можна переважно взимку, це пов'язано з вдихуваним холодним повітрям, ослабленням імунного бар'єру організму і наявністю інфекційного збудника, легко проникає в слизову. Симптоми бронхіту на початковому етапі захворювання схожі зі звичайною застудою. Диференціювати хворобу можна при переродженні сухого у вологий кашель з початком рясного виділення мокротиння. При початковій формі хвороби, мокрота буде білястого або жовтого кольору. Зелений колір мокротиння буде показувати на початок гнійного запалення, що супроводжується інтенсивним утворенням лейкоцитів і інтенсивній фазі інфікування. Симптоматика при гострому бронхіті виглядає наступним чином:

  • У хворого спостерігається сильний кашель, що виявляється нападоподібний;
  • Відчувається істотний дискомфорт і виражені болі в грудях;
  • При аускультації, чутна характерна хрипота;
  • Задишка спостерігається мінімальному навантаженні, ходьбі і навіть в стані спокою;
  • Загальна слабкість, головний біль, надмірна втома;
  • Посилене потовиділення;
  • Температура підвищується до показника в 38-38,5 С. ​​

Бронхіт здатний поширитися на верхні дихальні шляхи, вражаючи трахеальні оболонки і слизові. Пікове прояв хвороби настає на 3-4 день, після чого, симптоми поступово слабшають. При правильному лікуванні бронхіту, приблизно через тиждень після початку патологічного процесу, захворювання повністю проходить.

Хронічний бронхіт і його прояви

Хронічна патологія відрізняється тривалим перебігом і періодично проявляються загостреннями. Причини виникнення хвороби можуть бути аналогічними гострого бронхіту. Також буде багато спільного в клінічній картині хвороби. Хронічний бронхіт характеризується періодичними загостреннями і настанням стану ремісії. У пацієнта спостерігається постійна задишка, в тому числі і при мінімальному навантаженні. Симптом обумовлений постійним звуженням бронхів, що настає за рахунок відтоку слизових оболонок. В результаті відбувається складне становище в насиченні киснем легких, а також загального обсягу, який органи дихання здатні пропускати через себе. Такий стан прийнято розглядати як хронічний обструктивний бронхіт, воно особливо небезпечно для малолітніх дітей, де корисний об'єм легенів і так невеликий, в результаті відчуваються суттєві труднощі в насиченні організму кисню в цілому. В результаті захворювання бронхів, починає страждати весь організм, тканини і органи недоотримують необхідне для нормального існування кількість кисню. Серед серйозних ускладнень можна виділити виникнення серцевих вад і емфіземи легенів, тому виникло захворювання, вимагає негайного втручання лікаря і кваліфікованого лікування пацієнта.

Причини патології

Хвороба здатні викликати кілька ключових факторів:

  • Інфекційна поразка (бактерії, віруси, атипові мікроорганізми, грибки);
  • Хімічні складові (токсичні компоненти, підвищений вміст у повітрі, що вдихається диму і пилу, шкідливі випари на виробництвах, куріння);
  • Внутрішній вплив (непереносимість певних речовин, що викликають алергії, призводять до спазмів бронхів). Бронхіт може бути ускладненням ряду захворювань серця, судин і легенів, розвинутися з запальних процесів в порожнині рота або носоглотці.

Форми захворювання

Лікування бронхіту багато в чому залежить від перебігу хвороби у конкретного пацієнта. Патологічний процес в гострій формі розвивається стрімко, вираженими симптомами і передбачуваним перебігом. Хронічний бронхіт переважно є наслідком неправильного лікування гострого стану хвороби або з'являється шляхом тривалої дії на організм провокуючих чинників. У хронічної форми бронхіту протягом буде більш плавним, з періодично виникаючими загостреннями і ремісіями. Залежно від форми хвороби, підбирається ліки від бронхіту і розробляється принцип лікування патології.

Яке кращі ліки від бронхіту?

Принципи лікування гострого бронхіту буде визначатися причиною виникнення захворювання:

  • При виявленні у хворого джерела інфекції бактеріального типу, використовуються антибактеріальні препарати як ефективні таблетки від бронхіту;
  • При вірусному ураженні, застосовують імуностимулятори, які допомагають організму справитися зі збудником. Лікування вірусного бронхіту більше засноване терапії, спрямованої на усунення наявних симптомів;
  • Коли захворювання викликане впливом на слизову хімічними речовинами, виключають будь-який контакт з дратівливими факторами, здатними викликати алергічні реакції або токсичне ураження;
  • Підтримуюча терапія буде спрямована на усунення наявних симптомів, рясному питво, температурному контролі, препаратах, які сприяють виведенню мокротиння.

Лікування хронічного бронхіту частіше здійснюється в момент усталеною ремісії. На початковому етапі усуваються вогнища, що провокують розвиток захворювання, і зміцнюють загальну опірність імунної системи. При виявлені порушення з боку дихання, важливо забезпечити організм ліками, що знімають спазм бронхів і забезпечують нормальне відхаркування мокротиння. Відхаркувальний при бронхіті є важливою умовою виникнення ускладнень при будь-якій фазі перебігу захворювання. Ефективні препарати від бронхіту повинні бути спрямовані на повне відновлення організму, недопущення переходу патологічного процесу в хронічну форму. У лікування бронхів хороший ефект впливу спостерігається при використанні фізіотерапевтичних процедур.  

Вкрай важливо в лікуванні хронічного брохніта відновлювати роботу легенів, імунітету і допомагати очищати печінки організм   від продуктів життєдіяльності хвороботворних мікроорганізмів, з чим допоможуть:

Як правильно вибрати препарати при бронхіті?

Прерогативою вибору найбільш підходящого методу лікування належить лікареві. Пацієнт повинен в точності виконувати його приписи, особливо у випадках, коли бронхіт лікується вдома. Протизапальні препарати при бронхіті призначаються в разі наявності в якості збудника бактеріальної інфекції, в інших випадках цілком успішно лікується бронхіт без антибіотиків. Активно вітається народний метод лікування бронхіту, особливо при виборі якісних відхаркувальних засобів. Також актуальна лікувальна фізкультура (дихальні вправи) і дренажний масаж.