Ревматоїдний артрит – це аутоімунне системне захворювання суглобів, що має гостру і хронічну форму перебігу. Хвороба характеризується симетричним ураженням суглобів, яке поступово призводить до прогресу деструкції структури тканин. На всьому протязі розвитку захворювання відзначаються ознаки системного ураження суглобів. Діагностика артриту заснована на вивченні специфічних клінічних проявів хвороби, огляді пацієнта, рентгенографії суглобів і ряді лабораторних досліджень. Лікування артриту передбачає використання специфічних лікарських засобів, фізіотерапевтичних процедур, а, в крайньому випадку, і хірургічних методів. Специфічні протизапальні препарати забезпечують уповільнення розвитку прогресу захворювання, а також пригнічують існуючі симптоми захворювання.

Кого найчастіше вражає артрит?

Полиартрит зустрічається приблизно у 1% населення земної кулі. Захворюванню більше схильні жінки, приблизно в 2-3 рази частіше за чоловіків. Ревматоїдний артрит виникає практично в будь-якому віці, найбільшому ризику піддається вікова група 35-50 років і діти. Поява артриту обумовлено аутоімунної реакцією, однак точна причина виникнення захворювання на поточний момент невідома. На розвиток хронічного артриту в європеоїдної раси впливає генетична схильність. Захворювання можуть спровокувати негативні фактори навколишнього середовища і шкідливі звички (куріння), патологію можна розглядати як ускладнення після перенесених вірусних інфекцій. Існує безліч обґрунтованих думок того, що саме є причиною появи запального процесу в суглобах.

Патогенез ревматоїдного артриту, як розвивається захворювання

Запальний процес починається в синовіальних оболонках суглобів і прилеглих до них кровоносних судинах. Імунні комплекси, представлені в даному випадку плазматичними клітинами, починають виробляти антитіла. Однак при певному перебігу деструктивного артриту, роботи імунних комплексів не спостерігається. На початкових стадіях розвитку захворювання макрофаги потрапляють в уражену запальним процесом синовіальну оболонку, збільшується кількість покривних клітин. Запальний процес в судинах призводить до зміни їх структури. Продукуванням протизапальних компонентів займаються макрофаги і лімфоцити. Запалені тканини виділяють медіатори запалення, представлені у вигляді різних ензимів, що сприяють руйнуванню суглобової тканини, кісток і хрящів. Ревматоїдний артрит може бути виявлено задовго до перших проявів запалення або змін в суглобах, завдяки клінічним аналізом крові, який визначає специфічні антитіла. Інші методи дослідження в доклінічній фазі перебігу захворювання будуть малоефективними. Вивільнені організмом антитіла, є своєрідною формою імунної реакції, що призводить до запального процесу в суглобах.

Хронічний ревматоїдний артрит

Хронічне ураження суглобів на увазі потовщення і розростання тонкої синовіальної оболонці в суглобі, в результаті чого, утворюються ворсинчасті складки. Також відбувається зміна складу синовіальної рідини, відбувається деструкція хрящів, резорбція кістки. Запальний процес, що відбувається в суглобі, може ускладнюватися фіброзом і некрозом тканин. Медіатори сприяють утворенню синовіальної тканини, яка в свою чергу завдає руйнівної дії на структуру хряща, кісткову тканину, зв'язки і суглобовий капсулу. Також при хронічному перебігу поліартриту спостерігається утворення ревматоїдних вузликів (близько 30% пацієнтів, які страждають на артрит). Такі вузли є гранульоми, що складаються з некротичної тканини, покритої шаром розклалися макрофагів, лімфоцитів і фібробласт. Вузлики можуть розвинутися не тільки в суглобах, але і внутрішніх органах і тканинах організму.    

Клінічний прояв артриту

Захворювання розвивається повільно, починається артрит з загальних симптомів, властивих для хвороб суглобів. До загальних проявів захворювання слід віднести скутість рухів в уражених суглобах вранці, швидку стомлюваність, нездужання, відсутність апетиту, слабкість, субфебрильна температура. В суглобі буде спостерігатися незначна набряклість, скутість і помірна болючість. У певних випадках хвороба може проявлятися раптово, імітуючи вірусний синдром. Поліартрит прогресує протягом перших 5-6 років хвороби, найбільші зміни спостерігаються в перший рік. Загальним симптомом є симетрична поразка суглобів. Скутість спостерігається в ранкові години після пробудження і проходить протягом 1-2 годин. Артрит колінного суглоба проявляється в хворобливості зони ураження, набряклості, почервоніння коліна і підвищення температури в області суглоба. Артрит коліна буде супроводжуватися обмеженою рухливістю, хворобливістю при ходьбі. Найчастіше артрит суглобів проявляється в ураженні:

  • П'ясткові фаланги середнього і вказівного пальців;
  • міжфалангових суглобів;
  • плечового і ліктьових суглобів;
  • Коліна і голеностопа;
  • Кульшового суглоба.

За фактом поліартрит здатний вразити практично будь-який суглоб в організмі, рідше осьової скелет. Для мінімізації больового синдрому, суглоб слід утримувати в зігнутому стані, що сприяє розтягуванню суглобової капсули.

Полиартрит, діагностика і лікування

Для постановки правильного діагнозу і початку лікування артриту, враховуються клінічні критерії (зміни в суглобах), лабораторні дослідження і рентгенографія. Артрит колінного суглоба проявляється симетричним ураженням тканин. Лікування запалення суглобів можна умовно розділити на ряд дій:

  • Підтримують дії, відмова від куріння, правильне харчування, фізичний спокій, знеболюючі препарати;
  • Ліки від артриту стримуючий подальше прогресування хвороби;
  • Таблетки від артриту для усунення болю.

Препарати для лікування ревматоїдного артриту показують найбільшу ефективність свого застосування при поєднанні їх із збалансованим харчуванням, регулярним відпочинком і помірним фізичним навантаженням. Препарати від ревматоїдного артриту можуть поєднуватися з продуктивними дієтами, зокрема вживанням біологічно активних добавок. Добре зарекомендувало себе використання жирних кислот, зокрема Омега-6, що сприяють зниженню рівня простагландинів, і підвищенню захисних функцій мікрофлори кишечника. З препаратів NSP, які допомагають при артриті, рекомендуємо:

 

Лікувальна фізкультура

Терапія при ревматоїдному артриті допускає використання помірних фізичних навантажень. Також для зменшення болю і зняття набряклості, до ураженого суглоба можна прикладати холод і робити тугу пов'язку. При ревматоїдному артриті стопи буде корисним носіння ортопедичного взуття, з передбаченої опорою для стопи, що буде знижувати інтенсивність навантажень при ходьбі. Більшості пацієнтів рекомендується не обмежувати свої рухи, а постійно навантажувати себе повсякденною роботою. Інтенсивність фізичних вправ повинна визначатися їх переносимість, тобто не бути надмірною. Також корисні деякі трави при ревматоїдному артриті, здатні зменшити інтенсивність розвитку захворювання і усунути неприємні симптоми. На основі трав виготовляються деякі біологічно активні добавки, що сприятливо впливають на артрит колінного суглоба.

Хірургічне лікування

Варіант оперативного втручання частіше розглядається при успішної лікарської терапії. Так при ревматоїдному артриті пальців рук, хірургічне лікування допоможе відновити правильну форму і функції кисті. Оперативне лікування проводиться в активній фазі захворювання, його доцільність визначається індивідуально і залежить від багатьох ключових чинників. Так хірургічне втручання при ураженні кульшового суглоба практично не проводиться, а при ураженні суглобів кінцівок, метод довів свою ефективність. Ендопротезування показано лише при значній зміні в структурі суглоба і суттєву зміну властивих йому функцій. Після проведеної операції, пацієнту слід правильно розраховувати навантаження, уважно стежити за станом свого здоров'я.