Стан, що має на увазі порушення динамічної рівноваги між мікрофлорою кишечника, бере участь в травленні і зовнішніх чинників називається дисбактеріоз. Патологія не є самостійною нозологічною одиницею, а лише проявом іншої хвороби. Будь-яке порушення в кількісному або якісному складі кишкової мікрофлори, має суттєвий негативний вплив на функціональні можливості кишечника. Скорочення корисних для організму біфідо і лакто бактерій, призводить до їх заміщення патогенною флорою. Клінічними проявами подібної зміни стане здуття, болі в черевній порожнині, рідкий стілець.  

Яку роль відіграє мікрофлора?

В організмі звичайної людини кишечник наповнений мікробами, зазначені бактерії знаходяться в оптимальному співвідношенні, завдяки цьому відбуваються процеси травлення. Завдяки дії корисних мікробів, організм отримує:

  • Повноцінне забезпечення необхідними речовинами;
  • Регулювання перистальтики, ритмічних скорочень кишечника, необхідних для просування їжі;
  • Підтримка нормальної іонного балансу;
  • Швидке засвоєння що надходять в кишечник ліків;
  • Нейтралізацію отрут і токсинів;
  • Підтримка імунного захисту на високому рівні;
  • Бактерії беруть участь в обмінних процесах, допомагають розщепленню їжі на найпростіші складові.

Чому виникає дисбактеріоз кишечника?

Патологія розвивається на тлі порушення складу і кількості мікроорганізмів, зокрема біфідобактерій. Подібний дисбаланс є наслідком гострих харчових отруєнь або неконтрольованого прийому лікарських препаратів, переважно антибіотики. Ознаки дисбактеріозу можуть викликати хронічні захворювання органів і систем (особливо пов'язані з шлунково-кишкового тракту), порушений харчовий раціон, стресові ситуації. Порушення мікрофлори кишечника може бути викликано:

  • Тривалим прийомом лікарських препаратів мають антибактеріальну дію, а також вживання ударних доз медикаментів;
  • Наявність хронічної патології в шлунково-кишковому тракті;
  • Порушений баланс харчування, перебої в вживанні їжі (голод);
  • Неправильне перебіг обмінних процесів, викликаних патологією ендокринної системи;
  • Проблеми психоемоційного характеру, також можуть негативно вплинути на стан мікрофлори кишечника.

Симптоми дисбактеріозу

Прояв патології визначається хворобою, що викликала стан порушення фори кишечника. До загальної симптоматиці можна віднести наступні прояви:

  • Діарея. Рідкий стілець може чергуватися з запорами;
  • Метеоризм. Високий показник освіти газів і роздувся живіт;
  • Відрижка, неприємний смак вмісту шлунка в роті;
  • Дискомфорт у животі, спазми, болі, важкість.

Важливо пам'ятати, що при дисбактеріозі може посилюється перебіг хронічної патології шлунково-кишкового тракту, тому патологія вимагає швидкого і адекватного лікування.  

Як вилікувати дисбактеріоз кишечника?

Якщо виникло порушення балансу мікробів пов'язано з прийомом антибактеріальних препаратів або наявність патогенної кишкової інфекцією, відновлення необхідного обсягу корисних бактерій не складе особливих труднощів. Призначаються препарати при дисбактеріозі допоможуть швидко виправити ситуацію, усунувши вагоме перешкода в травної ланцюжку. Якщо ж дисбактеріоз спровокувало наявність в організмі патології шлунково-кишкового тракту (гастрит, коліт, дуоденіт), усунути проблему відразу не вийде. Буде потрібно періодичне проведення терапії, що сприяє відновленню флори кишечника, адже зміна складу мікроорганізмів, здатне спровокувати ускладнення хронічних процесів. Хронічний дисбактеріоз важко вилікувати дієтою з вживанням кефіру або пробіотиками, для відновлення флори потрібно комплексний підхід, що вимагає від пацієнта дотримання режиму прийняття їжі і планового лікування виникла патології, що провокує порушення балансу флори.

Як не допустити появу дисбактеріозу?

Хорошим профілактичним засобом для усунення патологічного стану, буде дотримання дієтичного харчування, вживання різноманітної і збалансованої їжі. При призначенні лікарських препаратів, що мають антибактеріальну дію, слід паралельно приймати засоби, що стимулюють ріст корисної мікрофлори. Призначати ліки при дисбактеріозі – це прерогатива лікаря, він визначає періодичність прийому і дозування в залежності від поточного стану пацієнта. У разі наявності хронічного захворювання, що провокує зміну балансу флори кишечника, слід суворо виконувати всі приписи лікаря, що стосуються лікування наявної патології.  

Діагностика дисбактеріозу

Для постановки діагнозу часом досить збору анамнезу та вивчення наявних симптомів. Для підтвердження може призначатися аналіз калу (посів на патогенну флору і загальне дослідження). Аналізи допомагають підібрати правильну програму лікування. Курс передбачає 4-6 тижнів прийому препаратів, таблетки при дисбактеріозі приймають навіть після нормалізації стану і усунення наявних симптомів.

Чи можна лікувати захворювання народними засобами?

В природі існує безліч рослинних препаратів, що сприяють відновленню флори кишечника і усунення пов'язаних із захворюванням неприємних симптомів. Трави при дисбактеріозі приймають у формі чаїв, відварів або біологічно активних добавок. В останньому випадку склад кошти буде максимально збалансованим, що допоможе швидко позбавити організм від неприємних симптомів. Порушений баланс флори приносить людині масу неприємностей, які проявляються в недостатньому засвоєнні поживних речовин і всмоктуванням води. В результаті організм недоотримує життєво необхідну вологу, вітаміни і мікроелементи. Ефективно допомагають при дисбактеріозі пробіотики, вони відновлюють загиблі колонії бактерій, допомагаючи травній системі нормально функціонувати.

Чим небезпечний дисбактеріоз?

Загибла флора кишечника замінюється патогенними мікроорганізмами, здатними завдати організму непоправної шкоди. Ознаки дисбактеріозу кишечника є сигналом для вжиття невідкладних заходів для усунення патологічного стану. Дисбактеріоз викликає зневоднення, в результаті чого страждає клітинна структура тканин. Сам стан створює для людини масу незручностей, що супроводжується явищем інтоксикації, головним болем і підвищеною температурою.

Скільки необхідно часу для лікування дисбактеріозу?

Якщо стан викликано побічною дією антибактеріальних препаратів, для усунення неприємних симптомів потрібно всього кілька днів. Однак відсутність симптомів не означає повноцінне одужання, що пройшли діарея, блювота і болі в животі вказуватимуть лише на часткове відновлення флори кишечника. Повноцінне одужання настає через 2-4 тижні, це вказує на повноцінне засвоєння всіх необхідних поживних речовин організмом.

Дисбактеріоз кишечника ознаки

Поразка мікрофлори відбувається в кілька етапів. На першій стадії спостерігається чисельна зниження кількості корисних мікроорганізмів. Однак будь-яких негативних проявів людина не відчуває, так як кількість патогенної мікрофлори на даному етапі буде мінімальною. Початкова стадія проходить без симптомів, не доставляючи людині особливих занепокоєнь. На другому етапі кількість бактерій істотно скорочується, патогенна мікрофлора починає активно розмножуватися, що призводить до появи певних симптомів. Першими ознаками дисбактеріозу будуть болі в животі, метеоризм і діарея. Лікування слід починати вже після появи перших симптомів, це допоможе швидко усунути патологічний стан. При відсутності належного терапевтичного впливу, настає третя стадія хвороби, коли патогенна мікрофлора провокує запалення стінок кишечника. Порушений баланс бактерій призводить до зниження імунного захисту, в результаті чого, організму починає складно боротися з негативною дією мікроорганізмів. Дисбактеріоз може придбати хронічний перебіг, створивши серйозну загрозу організму.

Список літератури:

  1. https://www. ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK184832/?term=dysbiosis
  2. https://www. ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK565811/?term=dysbiosis
  3. https://www. ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535877/?term=dysbiosis
  4. https://www. ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK481560/?term=dysbiosis
  5. https://www. ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK525314/?term=dysbiosis